Rodzaje materiałów spawalniczych
Spawanie to metoda, której celem jest trwałe połączenie określonych elementów. Polega ona na stopieniu materiałów w taki sposób, aby możliwe było ich scalenie. Zdarza się, że w tym celu konieczne jest dodanie spoiwa, którego zadaniem jest wypełnienie przestrzeni między łączonymi elementami. Każdy spawacz powinien znać rodzaje materiałów spawalniczych, ponieważ niewiedza w tym zakresie może doprowadzić do zniszczenia scalanych materiałów.
Podstawowe materiały spawalnicze
Materiały spawalnicze można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
- elektrody — wśród nich wyróżnia się elektrody o otulinie kwaśnej, które zawierają dużą ilość tlenku żelaza i odtleniaczy. Z ich pomocą możliwe jest spawanie głównie w pozycji podolnej i nabocznej, a także warunkowo w pozycjach przymusowych. Kolejnym rodzajem elektrod są te w otulinie zasadowej zawierające przede wszystkim węglany wapnia oraz magnezu. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie znacznej plastyczności spoiwa. Do spawania cienkich elementów najczęściej wykorzystuje się elektrody w otulinie rutylowej. Ich ograniczeniem jest jednak brak możliwości spawania w pozycji pionowej z góry w dół;
- druty — stosowane są przede wszystkim w najpopularniejszych obecnie metodach spawania MIG oraz MAG. To, jaki drut powinno się wybrać, zależy od pozycji spawania oraz grubości spawanego materiału. Z reguły im grubsze spawane elementy, tym grubszy wykorzystany do tej czynności drut;
- pręty — wykorzystuje się je wyłącznie w metodzie TIG. Jest to jednak technika, która pozwala na łączenie każdego rodzaju materiału w dowolnej pozycji.
Materiały spawalnicze zawsze powinny być dobierane ze względu na rodzaj spawanego materiału oraz technikę, którą wykorzystuje spawacz. Wybór odpowiedniego spoiwa jest konieczny, aby zagwarantować trwałość powstałego łączenia.