Jak działa spawarka inwertorowa?
Spawarka inwertorowa to rodzaj spawarki elektrycznej, która umożliwia spawanie z wykorzystaniem metod MIG/MAG i MMA/TIG. Pomimo zaawansowanej konstrukcji technicznej urządzenie jest dedykowane zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Sprawdźmy, jak działa spawarka inwentorowa.
Czy spawarka inwertorowa jest dla mnie?
Spawarki inwertorowe cieszą się opinią efektywniejszych i wygodniejszych w użytkowaniu niż urządzenia tradycyjne. Kompaktowe rozmiary urządzenia to duży atut dla majsterkowiczów wykonujących częste i precyzyjne prace oraz osób działających w terenie. Ale to nie koniec zalet.
Dlaczego warto kupić spawarkę inwertorową?
- Jest lżejsza i mniejsza niż spawarka transformatorowa
- Zużywa niewiele prądu
- Umożliwia spawanie z użyciem wszystkich rodzajów elektrod spawalniczych
- Zapewnia krótki czas chłodzenia
- Może być podłączana do agregatu prądotwórczego
- Gwarantuje najwyższą jakość spawu
- Wykazuje stosunkowo małą wrażliwość na spadki napięć
- Jest mało awaryjna
- Cechuje się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne
Jedynym rzeczowym argumentem przeciwko zakupowi spawarki inwentorowej jest jej wysoka cena. Niemniej, biorąc pod uwagę zmniejszoną awaryjność sprzętu, cena nie wydaje się wygórowana. Spawarki tradycyjne, mimo że tańsze, są awaryjne i generują wysokie koszta serwisowania.
Sposób działania – jak pracować ze spawarką inwertorową?
Sposób działania urządzenia opiera się na elektronicznym układzie sterującym odpowiedzialnym za konwersję prądu, który jest pobierany z zewnętrznej sieci zasilania, w prąd stały, a później w prąd przemienny. Prąd przemienny uzyskuje się poprzez podniesienie częstotliwości prądu stałego. Tak przetworzony prąd jest kierowany do transformatora umiejscowionego w środku spawarki, gdzie znowu zostaje przemieniony w prąd stały. W tym czasie dochodzi do obniżenia napięcia do poziomu pozwalającego zajarzyć łuk elektryczny. W przypadku spawania metodą TIG (przy łączeniu elementów aluminiowych) potrzebny jest prąd przemienny, co wymusza ponowną konwersję prądu stałego z transformatora w prąd przemienny.
Działanie spawarek opiera się na cyklicznym przetwarzaniu prądu poprzez modyfikację jego mocy i częstotliwości do warunków spawania zdefiniowanych określoną techniką spawalniczą. W takim układzie transformator chroni przed „wymieszaniem” się prądu spawalniczego z pobieranym na bieżąco z sieci energetycznej. Bez transformatora bezpieczeństwo pracy i sprzętu byłoby mocno zagrożone.