Na czym polega przecinanie plazmowe?
Przecinanie plazmowe, znane również jako cięcie plazmą to jedna z popularniejszych metod cięcia metali. Proces ten jest możliwy dzięki systemowi plazmowemu, w skład którego wchodzi: palnik plazmowy, przewód uziemiający oraz źródło zasilania. Sprawdźmy, na czym polega cięcie plazmowe i czym właściwie się wyróżnia na tle innych metod.
Cięcie plazmą – co to jest?
Przecinanie plazmowe to metoda, która wykorzystuje plazmę – zjonizowaną materię przypominającą swoim ukształtowaniem gaz. Plazma posiadająca wyższą jonizację cząstek, aniżeli gaz z łatwością przewodzi prąd elektryczny. Cięcie plazmowe opiera się na wytworzeniu wyraźnego plazmowego łuku elektrycznego, który dzięki wysokiej temperaturze (wiązka plazmy może osiągnąć wartość od 10000 K do 30000 K) z łatwością topi przecinany materiał.
Zazwyczaj cięcie plazmą wykorzystywane jest przy przecinaniu aluminium oraz stali nierdzewnej i czarnej. Należy zwrócić uwagę, że do cięcia metali stosuje się palniki plazmowe o łuku niezależnym. Przecinarki plazmowe dostępne na rynku posiadają zróżnicowane parametry. Przy wyborze sprzętu tego typu istotne jest: napięcie łuku (może wynosić od 50 V do 200 V), natężenie prądu (im większe natężenie, tym większa prędkość cięcia), ciśnienie oraz natężenie przepływu gazowego, prędkość cięcia czy grubość cięcia.
Najpopularniejsze sposoby cięcia plazmowego
Przecinanie plazmowe pozwala na wykonywanie wielu typów cięcia. Dzięki temu określić je można jako uniwersalną metodę, która ułatwia cięcie materiałów przewodzących prąd. Co istotne, przed rozpoczęciem przecinania danego materiału, nie musimy oczyszczać jego powierzchni (z farby, rdzy czy innych zabrudzeń). Do powszechnie występujących sposobów przecinania plazmowego możemy zaliczyć:
- cięcie podstawowe,
- cięcie szablonowe,
- żłobienie (pozwala na usuwanie wadliwych spawów rozdzielenie zespawanych wcześniej dwóch fragmentów),
- ukosowanie (w tym przypadku wystarczy, że w trakcie cięcia ułożymy palnik pod odpowiednim kątem),
- cięcie mechaniczne.