Drut spawalniczy to element kluczowy w łączeniu tworzyw metodą MIG/MAG. Jego wybór zależy przede wszystkim od tego, jakie materiały będą spawane, co wpłynie m.in. na grubość. Nie jest to jednak jedyne ważne kryterium. Jakie są inne właściwości drutów spawalniczych oraz jak je wybierać?

Druty spawalnicze w metodzie MIG/MAG

Technika MIG/MAG należy obecnie do najpopularniejszych sposobów pozwalających na trwałe łączenie materiałów. Wykorzystuje się w niej łuk elektryczny powstający pomiędzy elektrodą mającą postać ciągłego drutu, a spawanym materiałem. W całym procesie niebagatelne znaczenie ma właśnie drut spawalniczy, zazwyczaj nawijany na szpule. Szpule te mają różną wagę, najczęściej ich masa wynosi jednak od 5 do 15 kg.

Druty są dostępne również w tzw. beczkach. W przeciwieństwie do szpul są one zamknięte, co sprawia, że spawanie jest bezpieczniejsze (mniejsze ryzyko porażenia prądem).

Grubość drutów spawalniczych

Podstawowym kryterium wyboru jest to, jaką grubość ma mieć taki drut. Gama jest szeroka, jednak najmniejsze mają zazwyczaj 0,6 mm, najczęściej używane to 0,8; 1,0; 1,2 mm do 1,6 mm . Oczywiście wybór grubości jest kluczowy, bowiem zbyt mała może doprowadzić do erozji tworzywa, zaś za duża będzie utrudniała pracę, poprzez dużą siłę podawania.

Różne gatunki drutów spawalniczych

Kolejną właściwością jest to, z jakiego gatunku materiału są one wykonane. Wyróżnia się rodzaje takie jak:

  • SG3 – cechują się większą zawartością manganu,
  • SG2 – charakteryzują się mniejszą zawartością manganu, aniżeli gatunek SG3. Taki drut jest więc uniwersalnie używany do spawania elementów stalowych.

W praktyce więc, to właśnie ten pierwszy, czyli gatunek SG3, pozwoli na uzyskanie lepszej wytrzymałości spoiny. Dodatkowo w mniejszy sposób zanieczyści spoinę, co jest ważnym czynnikiem dla uzyskania wysokiej jakości połączenia.

Jak widać odpowiedni dobór drutu spawalniczego to klucz do tego, by łączenie tworzyw metodą MIG/MAG przebiegało sprawnie oraz by jakość połączenia była optymalna. Jeśli poszukujesz urządzeń spawalniczych, a także materiałów dodatkowych takich jak drut, sprawdź naszą ofertę.